Напоследък климатичните новини започват да стават противоречиви дори за невъоръжено око.
Гълфстрийм се забавя и изстива, може да спре.
Гълфстрийм е течението, което пренася топлина от екваториалните води на атлантическия океан на север покрай Гренландия и Англия до Швеция и Норвегия.
Като спре Гълфстрийм северният Атлантик ще стане по-студен, както и части от северно море. От което най-вероятно въпросните водни площи ще замръзнат, а големи части от граничещата с тях суша ще бъдат по-дълго под лед и сняг.
От това отразяващата повърхност на планетата ще се увеличи.
Радиацията от слънцето на единица площ, собствената топлина на планетата (земята има отрицателен енергиен баланс и непрекъснато се охлажда) са относително константни, както и дългосрочният принос на парниковият ефект. Съответно повишената отразяваща способност ще намали прихода на топлина.
Дали Гълфстрийм е бърз, бавен, топъл, студен или го няма е напълно безразлично за общият топлинен баланс на земята.
При достатъчно голяма разлика в температурите топлообмен ще има по един или друг начин.
На земята всички масови измирания са причинени от глобално захлаждане, без едно, което е от метеорит.
Перспективата да си спретнем масово измиране от глобавно затопляне е крайно невероятна. На земята има повече суша, която е неблагоприятна за обитаване заради студен климат, отколкото би станала необитаема заради горещини.
Дори за пустинята Сахара няма гаранция, че ще се разшири при евентуален по-топъл климат при който обаче ще има повишен кръговрат на водата. При такива големи очаквани промени като изменение на морските течения, ветровете, температурата и т.н., нищо чудно там да започнат да падат валежи.
Това обаче са спекулации.
Ето нещо, което не е спекулация:
Озоновата дупка над Антарктида тази година е по-голяма от 75% от отчитаните някога озонови дупки. При положение, че от 15 години се смалява.
Единственото сигурно, е че когато е по-студено дупката е по-голяма.
"По-студените условия увеличават площта и намаляват съдържанието на озон в центъра на дупката."
https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Ozonovata-dupka-nad-IUzhniia-polius-izrasna-za-sedmitca-i-stana-po-gol_174394.html?fbclid=IwAR3G83yA64p7IV2GUIaYSib7E1x4Fwup_6fcC42IzcZc8w2No6A7fDtHjYkДайте да се разберем. От 25 години факторите унищожаващи озона са сведени до минимум. Опасните аерозоли и фреони вече отдавна не се произвеждат. Общото количество озон сега е по-голямо отколкото през 90-те. Озонът (О3) се получава, когато О2 бъде облъчен с ултравиолетова светлина, а също и при гръмотевична буря.
И как така след 25 години намалени фактори разграждащи озона и след 15 години увеличение на неговото количество дупката е много голяма?
Ами студено е. Слънцето е в период на намаляваща активност, слънчевите петна са малко.
Така че, мислете му.