Огледално-рефлексен (SLR) апарат на годината 2013-2014 г. според EISA
Златен медал от сайта DPreview.com
Най-добър дигитален огледално рефлексен (DSLR) за начинаещи според TIPA
http://www.canon.bg/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/EOS_100D/#c-awards-carouselДълго време се съпротивлявах на дигиталните апарати. Преди доста време си купих сапунерка Канон 3.2 мегапиксела (когато бяха актуални) с доста добра оптика, но след сравнение със Сони-Ериксон К800i което е телефон с 3.2 MP камера предадох апаратчето нататък в семейството и не съм се занимавал с неудобството да мъкна нещо по-голямо от телефон.
Между другото К800 си е направо малък дигитален фотоапарат кой каквото иска да говори, след него Блекбери и HTC с по 5 MP ряпа да ядат!
Първия ми фотоапарат е Киев
http://ru.wikipedia.org/wiki/Киев_(дальномерные_фотоаппараты) - доста по-готин от тези боклуци по снимките, явно е някакъв по-нов и специален, защото изглежда по-добре и от изображенията в Гугъл, трябва да го намеря.
Втория е Канон ЕОС 500
http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EOS_500 - прекрасен, има всичко като съвременните апарати, екранче във визьора, още едно екранче отвън, всички програми, които имат и сегашните, ползва същите обективи и има същия авто фокус като съвременните професионални апарати.
След тези два апарата и даже преди да съм ги счупил от употреба излязоха дигиталните и ги архивирах.
Първо дълго време дигиталната фотография не можеше да се мери с фото лентата, а след това дигиталните апарати не отговаряха на изискването ми да не мъкна пазарска чанта с тежко оборудване за няколко хиляди за да снимам нещо, което мога да снимам и с телефона си.
Миналата година излезе Канон ЕОС-М малко апаратче, но със сменяеми обективи, само с екран без визьор и съответно без огледало, използващо същия сензор като големите. ЕОС-М позволява използването на EOS обективи през преходник иначе директно ползва STM обективите за умалени апарати.
http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EOS_MРеших, че това е то, но когато го взех в ръце първо, това че 3-4 пъти интуитивно понечих да погледна през липсващият визьор и второ, все още бавния фокус дори с ъпдейт на фирмуера ме отказаха.
Тази година обаче излезе Кьхдх EOS 100D - най-малкия огледално рефлексен фотоапарат в света. Както и първия огледално-рефлексен апарат на Канон със сензорен дисплей (тъч скрийн) - всичко може да се управлява все едно работите с таблет или смартфон, както менютата, така и преглеждането на снимки. И докато ЕОС-М е умален и орязан 650D, EOS-100D е умален и не орязан 60D има дори диоптрична корекция на визьора с едно колелце и има всички копчета.
До сега не е имало огледално-рефлексен със сензорен екран, защото професионалистите били много важни и не можели да си играят с тъч скрийнове

- евала!

100D позволява както снимане през окуляра, така и сkимане през екрана, натиска се едно копче, огледалото се вдига и можете да правите снимки като избирате точката на фокус и снимате с докосване на екрана.
Кроп фактора на матрицата е 1.6х.
В комплекта получавате варио обектив 18-55мм, който май не е много прекрасен, но има стабилизация и е много тих, което било добре за видео.
Купих си обектива известен с прякора Fantastic Plastic или Plastic Fantastic, това е EF50mm f/1.8 II и е най-евтиния фиксиран обектив на Канон.
http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EF_50mm_lens http://youtu.be/OoUw1H6zos4 http://www.eos-magazine-forum.com/showthread.php?4110-Fantastic-Plastic-aka-NIfty-Fifty-aka-Canon-50mm-f-1-8 Въпреки че е евтин и пластмасов има много голяма светлосила (1.

и много голяма рязкост, фотографите го харесват и препоръчват. При сравнение с останалите ми три обектива май е по-добър от тях.
Освен това комбинацията между ЕОС 100Д и Фантастик Пластик прави доста компактен апарат с много високо качество на изображението, вероятно най-доброто възможно за тези обем и тегло! Преди 5 години е струвал 80 лева, сега е 230, нямам обяснение.
Взех карта памет 16 гб със скорост на трансфер 99 мегабайта в секунда при запис. Картата струва 112 или 120 лева и в първия момент малко съжалявах и мислех, че съм се изхвърлил от ентусиазъм, но след това се оказа, че без такава карта апарата не може да осъществи максималната си скорост от 4 кадъра в секунда в RAW формат, защото в този формат една снимка му е около 24 мегабайта, а 24х4=96мб/с

Понеже апарата е за специализирана батерия, която издържала между 300 и 500 снимки му купих и още една батерия.
16 гигабайта са около 2000 снимки в най-големия нормален формат, който ги прави по 5 до 7 мб и около 500 в RAW формат, тоест в най-големия формат преди RAW не мога да напълня картата дори да изхабя и двете батерии. Не знам как стои положението с видеото.
Снимките със Canon EOS 100D са страхотни, но има толкова много настройки, че още ги разучавам. В археологическия с Фантастик Пластик музей открих, че номера с бленда 1.8 и висока скорост при който фона се размазва не работи за много разчупени пластики отблизо, защото самите те имат съществена дълбочина и половината се размазват. В музея от 50 см най-добри резултати получих при бленда 4.5. f1.8 е много добре за портретни фотографии на хора и пейзажи, особено за пейзажи.
За сега толкова.