Ето го показано черно на бяло:
https://www.carscoops.com/2022/08/toyota-master-technician-argues-against-10000-mile-oil-change-intervals-with-busted-engine-teardown/#Echobox=1659896763Смяна на маслото на 10.000 мили / 16.000 километра.
Механикът обяснява, че представителствата на Тойота макар, че продават масло марка Тойота, при редовното обслужване използват най-евтиното мъзможно масло, което формално изпълнява минималните изисквания и има стандарти. Софийската Тойота например дълго време наливаше Тексако произведено от Приста... Съвсем официално, ще го разбере всеки, който си прочете фактурата или се поинтересува. Използвах го веднъж за промивно, защото даваше огромна отстъпка за резервни части, а имах да купувам много неща.
Същевременно съм си купувал масло Toyota 0W-20 ILSAC GF-5 и съм го наливал на мустанга.
Накратко, на никого не му пука какво ще стане с двигателят Ви след изтичане на гаранцията. Продават най-евтиното масло и не искат досадници обсебени от поддръжка да им губят времето на сервиза с евтини процедури, като смяна на масло. По този начин ще си карате колата 20 години и ще си купувате накладки, ремъци и свещи до безкрайност.
Не забравяйте, че представителствата са отделни частни фирми преследващи пари и печалба, те не са самите производители.
Този във видеото препоръчва 8.000 км или 6 месеца.
Въпросната Тойота е навъртяла 290.000 км, като проблеми е имало още преди 200.000. При употреба от 80 мили или 130 км на ден, които са при поне 60 км/ч средна скорост. Тоест, мото часовете от смяна до смяна са били около 250-300, което по нашите географски ширини се приема за нормално. Не е нормално да минеш 16.000 км с едно масло.
Ето Ви го нагледно.
Допълнение за все още неубедените:
Маслото е съставено от много на брой химикали. Основните химикали са т.н. базови масла за които се говори непрекъснато, това са дълги и сложни въглеводороди, независимо дали става въпрос за IV ПАО, което са наистина големи молекули, за III+ Хидрокрек, обикновена група III, или дори II и I-ва група, всичко това са въглеводороди. Естерите (част, но не единствена от т.н. група V) също са въглеводороди. Изключение правят силиконовите масла (от силиций), които освен, че имат няколко атома силиций и кислород иначе пак са въглеводороди. Въглеводородите реагират с вода, кислород, сяра, въглерод, гориво, спирт, сами със себе си, разпадат се и се рекомбинират, скъсяват се и се удължават, особено когато са подложени на нагряване и натиск в присъствието на всички изброени. Във вакуумиран съд да налеете моторно масло, ако го нагреете и го клатите от мензурата ще изтече нещо различно от това, което сте наляли.
Ето защо, мазилната система и целият вътрешен обем на всеки ДВГ е химически реактор в който непрекъснато протичат всякакви процеси в които основен участник е клетото масло при условия на висока температура - средно 90-100 градуса по Целзий, в лагерите до над 150°С, а около горния компресионен сегмент и до над 200°С. Всичко това в присъствието на гориво, сажди, вода, спирт, въздух, а постепенно през време на експлоатацията и на различни продукти от разпада на самото масло. Да не забравяме и какво прескача от въздуха в околната среда през въздушния филтър и заедно с продуктите от горенето преминава в маслото, а това са силиций, кал, прах, още въглеводороди и т.н.
Освен това маслото е заредено с всякакви присадки, като започнем от OFC - органични модификатори на триенето, всякакви деноминации на молибден, фосфор, цинк, волфрам, титан, калций, манган и какво ли още не.
Всичкото това се разбърква, нагрява, охлажда, аерира, къса, върти, натиска, изпарява, кондензира и т.н. Отделно от това чисто и просто се цапа, върти се непрекъснато през масления филтър, който е хартиен или платнян или някакъв композит.
Един изключително авториттен стар майстор веднъж обясни, че може и да има някаква супер устойчива течност - масло, която да издържи 10.000 мили или 16.000 км, обаче такъв маслен филтър той за 50 години работа по самолети, автомобили и мерцедеси не е виждал. - твърдението е от днешни дни.
Това са причините да не може да се кара повече от 6 до 8.000 километра с едно масло, а често и до под 5.000 километра.
Само си представете топлината и натоварването по немска магистрала. Добре че нямаме такава. Но пък имаме гаден климат с големи жеги и хълмист планински терен.
Така че престанете да се правите на интересни и да слушате шарлатани, защото са Ви хванали цаката да Ви продават говорейки неща, които Ви се струват изгодни. Първо шарлатаните ще Ви доят, а след това други шарлатани и некадърници ще Ви правят ремонти на съсипаните двигатели.
И не забравяйте, кратката смяна на масло се самоизплаща просто през намаления разход на гориво.