4
« -: Март 22, 2017, 11:45:29 23:45 »
Реших да опитам мегата как е на газ .
Колегата bdd ми писа и поствам тук част от описанието на монтажа
Най-съществената разлика между газта и бензина е,че докато при бензина със загряване на двигателя трябва да се намаля горивото,при газта е обратното-със загряването на двигателя,а от тук и на газта,трябва да се увеличава горивото.Температурата на газта към дюзите непрекъснато се изменя според товара и оборотите,т.е. според консумацията.Използва се входа на мегата за температура на въздуха да се настройва газта,към тоя вход се свързва датчика за температура на газта.Тоя датчик е най-добре да е монтиран малко преди газовата рейка.
Захранването на бензиновите и газовите дюзи става през реле,аз ползвам реле-превключвател,така е само едно реле-превключва подаването на "+" към дюзите.Бобината на релето се захранва с плюс от контактния ключ и се задейства чрез свързване към минуса на акумулатора (купето).Всички релета по системата газ/бензин се задействат чрез свързване към минуса.Имат поставен диод паралелно на бобините им,диодът е свързан наобратно към захранването на бобините,т.е. когато релето е захранено през диода не тече ток и когато се прекъсне захранването,токът на самоиндукция се разрежда през диода-така се гасят напреженията на самоиндукция при изключване на релето.
Датчика за водата се свързва към мегата чрез реле превключвател.Клемата на котвата на релето (общата клема на силовата верига на релето) се свързва към мегата.Другите две силови клеми се свързват: едната,която при изключено реле има връзка с котвата е свързана към датчика за водата,а другата,която се свързва с котвата при включването на релето,се свързва към резистор (ползвам потенциометър 4,7кОм),който е свързан към минус.Работата на резистора е да имитира датчика на водата,когато си на газ.
Датчика за температура на газта се свързва чрез реле-превключвател.Клемата на котвата се свързва към извода на мегата за температура на въздуха.Когато релето не е включено,изводът му,който има връзка с котвата е свързва към резистор (потенциометър),който е свързан с минуса.А изводът,който при включено реле има връзка с котвата,се свързва към датчика за температура на газта.
Бобините на релетата са свързани паралелно и се свързват към минуса с един общ ключ.Към същия този ключ е свързан и извода на на мегата за превключване на таблиците,тъй като това превключване става чрез включване към минус.
Така вече свързаните датчици и резистори работят така:
Когато не са задействани релетата,нормално затворените им контакти захранват бензиновите дюзи,отчита се водата чрез датчика за вода,а сигналът за температура на въздуха е съпротивлението на резистора (потенциометъра,работещ като реостат).Когато релетата се задействат при включването им към минус чрез ключа,те превключват и така вече се захранват газовите дюзи,сигналът за температура на водата е през резистора (потенциометъра),а датчикът за температура на газта вече е свързан към извода за температура на въздуха на мегата.Сиреч в таблицата за температура на въздуха ще виждаш температурата на газта и чрез тая таблица ще правиш корекции на газ.
Работата на резисторите е да фиксират постоянно положение на маркера,показващ температурата в таблиците.Ако ги няма резисторите тоя маркер ходи където си иска.Чрез промяна стойността на съпротивлението на резисторите може да се донастройват горивата,защото чрез тях лъжеш мегата за температурата и можеш да обогатяваш и намаляш горивото.Резисторът,който е към релето за водата влияе,на количеството впръсната газ.А резистора,който е към релето на въздуха (газта)-влияе на бензина.
Разбираш,че вече на бензин нямаш корекции по температура на въздуха.На газ нямаш корекции по температура на водата.Просто мегата няма двойни таблици за гориво и въздух.
Начертах и направих снимка на схемата на свързване на релетата и датчиците,но не знам как да я кача в това съобщение