За този сезон създадохме два нови модела, мъжка и детска жилетка.
Кройката е тип яке с единствено изменение, че мъжкият модел плетено зимно яке е с леко изразена V-образна форма и долния ластик е по тялото тип бомбер. Дължината е средна - около 80 см, в случая на мисок мъж пада малко по-надолу от ханша.
Заниманията ни с плетива и дизайн вече са почти само хоби за лична употреба. Ето защо този път решихме да опитаме да направим модел от най-хубавите, което означава и най-скъпите, прежди до които имахме лесен достъп. Началото на проекта беше през октомври 2022 г., след около месец имахме модел, в началото на декември купихме преждата, която е 3 килограма за двете изделия, а остатъка е много малко. Около средата на декември успяхме да завършим изработването на всичката необходима нишка, което правим по наш уникален процес и започна плетенето. Преждата необходима за тези две изделия е около 2.5 километра, съответно средното тегло на преждата от отделните цветове е около 80 метра за 100 грама. Като се има предвид, че част от състава е пухкава алпака с дълъг косъм, дебелината на нишката е относително по-голяма от класическата комбинация 2х нишки 100г./200м. (което прави 100г./100м.)
Въпреки привидно дебелата прежда, изделията са изплетени на игли по-малки от 5мм.
Процесът на подготовка на преждата отнема около седмица по няколко часа на ден и един цял уикенд.
Цената на преждата от магазина, тоест без допълнителната обработка е около и над 1.000 лева.
На последните две снимки можете да видите за какви количества прежда става дума и това не е всичката.
Купихме си и няколко вида хастар, но в крайна сметка се спряхме на десен с анимационни герои. Няма да посочваме цената на хастара, защото така или иначе няма повече от същия. Редно е обаче в изделия в които е вложен толкова ентусиазъм да се използват качествени материали на нужното ниво.
Цената на плетенето. Няма да разкрием точната цена, защото всеки се пазари различно, но подчертаваме, че към момента минималната заплата в България е 780 лева, а двете изделия се изработват от опитен майстор за около две седмици или половин работен месец. Ориентировъчно е редно майстора да получи поне половината на това възнаграждение чисто.
До тук без логистиката, без около 25-30 часа правене на преждата да е готова за плетене сумата и без никакво възнаграждение за дизайн например, което е работа извършвана на компютър с много проби, еталони, пробване на цветови комбинации със снети реални цветове и т.н., тоест още не малко часове, сумата, която пряко трябва да бъде платена се приближава плътно до 2.000,00 лева. Тоест, освен въпросната сума за да се изработи такова изделие е необходимо допълнително някой да работи още около 60 часа.
Понеже е вече хоби ще поразсъждаваме още малко по въпроса за цената. Реалната цена да се произведе такава плетена жилетка е около 3.000 лева, само че това е кост, а не цена на която някой би се разделил с подобна вещ, било то и производител. Екип от дизайнер и майстор плетач може да произведе две такива изделия на месец. За да има смисъл цялото начинание крайната цена трябва да бъде минимум 3.000 евро и то при поръчка на достатъчно количество от магазин или търговец, който да ги реализира, тоест това е B2B ФЗЦ (фабрично-заводска цена). При това, като се отчете издръжка на помещение, различни разходи и т.н., то дори при наглед високата цена от 3.000 евро печалбата е доста по-малка от 50%. Може да Ви се струва много, но отбелязвам отново, че бутиковите изделия са в малки серии или напълно уникални единични бройки и за да съществуват те струват толкова. Разбира се е редно при такава структура на цената плетачката също да участва в печалбата.
Какво могат да Ви купят 3.000 евро в Италия? Между 1 и 2 броя къси и леки плетени блузки на топ марките. В общият случай дюс или машинен жакард. потребителските качества като нежна материя, пускане на косми, износоустойчивост и т.н. няма да бъдат по-добри със сигурност. Дизайнерските марки от втория ешелон продават блузки и щилетки за между 700 и 1.200 евро, така че можете да се обзаведете с дизайнерско плетиво и на такава цена. Само че и италианските марки и H&M продават много подобни плетива изработени от машинно тъкан/плетен плат със съдържание на мохер, вълна и полиамид или акрил. Рядко някои марки пускат ръчно плетени изделия, като по правило те са плетени за между един и три дни, съответно са на големи игли и от много дебела прежда съответстваща на поне 3х 100г./200 м. или иначе казано 100г./65м. на игли от порядъка на 8-10мм. Тези, които имам предвид продават в ниска ценова категория около 500 евро за нова колекция и 250 на разпродажба. Само че изделието съдържа около 10 пъти по-малко бримки и е плетено от свободно теглени три нишки или машинно изработена дебела прежда. Тоест, то съдържа прежда за 35-40 евро и между 1 и 3 дневни надници. Коста е до 100 евро, а ФЗЦ съответно 150-200, защото е в много по-голяма серия.
Всички тези обяснения не са за да Ви убеждавам в нещо, а за да знаете какво означава бутиково изделие от висок клас изработено специално за Вас.
Това е форма на себеуважение и грижа за себе си. Разбира се ако нямате толкова големи възможности, че да отделите такава сума за ръчно плетиво, Вие все още можете да си направите хубав плетен подарък.
1.5 килограма хубава, но не бутикова, италианска или норвежка, прежда струва до 150 лева - това е необходимото количество за жилетка или пуловер голям размер в две нишки 100/200. Поръчвате да се изплете на по-малки игли и изрично посочвате да не Ви го кардират или разресват.
Цената за изплитане на такова изделие ще бъде в рамките на 200 лева, възможно и под 150.
Така че е напълно възможно да се сдобиете с ръчно плетена дреха и в рамките на около 300-400 лева. От Вас се изисква да предоставите размери и кройка на изделието. Съветвам Ви просто да вземете размерите на дреха, която Ви стои добре. Колкото повече детайли дадете на плетачката, по-нагоре говоря за мастори в мъжки род, но истината, е че плетачките са жени, толкова по-точно ще бъде изпълнението. Плетачките са гениални и уникални по своему, затова е удоволствие да се общува с тях, но те не са дизайнери. Дизайн може да прави човек, който не е обременен с подробностите на производството. Хубаво е да имате предвид, че изделията в две нишки са дебели, стоят стабилно и в размерите трябва да се предвидят допълнителни допуски за да стори дрехата добре и да пада по тялото спокойно. Така или иначе, направите ли поне един полу-успешен проект, няма да останете само с него, няма да се разпростирам в съвети прекалено, творческият процес е едно от най-приятните неща.
И така, от много време не бяхме правили нов проект, а преди това се опитвахме да правим хоби-бизнес с плетива, поради което никога до сега не сме използвали толкова скъпа и качествена прежда. Ако не броим една дамска жилетка от 7 вида кид мохер и още няколко проекта.
Публикацията в Инстаграм:
https://www.instagram.com/p/CoZgSfOsyp0Текст:
Новият модел #плетена #жилетка - #яке с прежда от #schachenmayr - Германия, #dropsyarns - Норвегия, #lanagatto - Италия и #Alize - Турция използвахме не по-малко от 7 нишки различни видове #алпака #кидмохер и #мохер някои съдържат #коприна други #вълна трети #мерино моделът е мъжки има и детска версия.
Естествените материи в изделието са алпака, мохер, кид мохер, мерино, вълна и коприна. Носещите нишки са найлон, акрил и полиамид, където не е коприна разбира се. Това прави 9 вида материи в състава, като алпаката е два вида, тоест общо 10 вида натурална прежда. Важно е да се отбележи, че при тези видове прежда носещите нишки, които са синтетични са вътре в преждата. Всичко, което се допира до тялото, докосва се и се вижда е от изброените естествени материи.
Резултатът надмина очакванията ни.
Жилетката, по-точно плетеното яке, има минималко хало от пух и това е целен ефект. Независимо, че е изработено от двата вида мохер и алпака с най-дълъг косъм (наред с допълнителни нишки от други видове алпака и кид мохер) направихме така, че тъканта на плетивото да бъде минимално пухкава и да си остане такава. Комфорта е абсолютно същият, практичността е безкрайно по-голяма. На снимката халото е подчертано повече отколкото се възприема на живо.
#mohair #mohaircardigan #mohaircoat #kidmohair #mohairkidsilk #alpaca #dropsmelody #knitted #knittedsweater #knittedcardigan
В следващи публикации ще Ви разкажем повече за хоби дизайна на плетива и другите ни текущи занимания.